01. Číslo

Vraždící rajčata požírají Francii!

i[vš] 

Tato americká komedie je „čtvrtým dílem rajčatové trilogie“. Režírovaná Johnem DeBello – a ano, je to pravda, je to už starší kousek (premiéra 1991), ale podle mě zraje jako víno…nebo spíš jako rajče?!

Profesor Gangrene uniká z vězení a již kuje další zlověstný plán. Se svými ozubenými rajčaty napadá Francii a chce převzít její vládu k vytvoření rajčatového impéria. Na druhou stranu se staví mladý Američan, hvězda béčkových filmů, po boku s atraktivní francouzskou venkovankou. V jejich snažení jim pomáhá nepovedený výtvor profesora Gangrenea, zpívající chlupaté rajče… zdá se vám to komplikované a nepředstavitelné? Nebojte! Děj má jednoduché zápletky a zcela vůbec nevadí, že jste neviděli ani jeden předchozí díl.

Možná si také říkáte, proč je u některých popisků filmu uveden žánr „horor“. Vysvětlení je jednoduché –  hned po úvodním okamžiku filmu opravdu zjistíte, že je to horor…horor se na to dívat! Ale na druhou stranu je film velmi deprimující, takže jestli vydržíte prvních 30 minut, tak vám přijde dostatečně dobrý na to, abyste ho dokoukali celý…no, to doslova ne, ale už  pro vás bude (ab)normální parodií…

Film je plný narážek na francouzské stereotypy- každý nosí baret a v ruce bagetu, tu a tam nějaký vtípek na Velkou francouzskou revoluci. Baget je tu doslova plno, vojáci je dokonce používají jako střelivo do kanónů v boji proti rajčatům. Také je zde spousta akce a napětí. Krom zuřící bitvy s rajčaty uvidíte honičku v autech po Paříži či padesátitunové rajče v masce a s kápí, požírající turisty. A dokonce se dočkáte i romantiky! …a ne – rajče v tom nefiguruje.

Film opravdu stojí za to zhlédnout. Ať už proto, že uvidíte, jak jezdí rajče na kole, nebo proto, abyste zažili kopec srandy, při jeho zdolávání nebudete vědět, jestli se smát nebo plakat. Nadchne opravdu kohokoliv a jakýmkoliv způsobem. „Nikdy se již opět nestanete vegetariánem.“ Originalita je zde na prvním místě, vřele doporučuji. Ode mne získává 5 z 5 rajčat…totiž hvězdiček!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s